Order of Merit Recipients

December 09, 2004

Washington, DC

Mr. Hensel Anderson, St. Mary, Mother of God, Northwest
Mrs. Ann Anderson, St. Benedict the Moor, Northeast
Mr. Patrick Ballou, St. Teresa of Avila, Southeast
Ms. Maria Carmen Barrera, Our Lady, Queen of the Americas, Northwest
Mr. John Beasley, St. Benedict the Moor, Northeast
Mr. Donald Bertman, St. Thomas More, Southeast
Ms. Mary Ann Bohne, St. Thomas, Apostle, Northwest
Mr. Frank Borris, Church of the Nativity, Northwest
Mrs. Catherine Borris, Church of the Nativity, Northwest
Mr. Joseph Brooks, Sr., Immaculate Conception, Northwest
Mr. Thomas Bush, St. Benedict the Moor, Northeast
Mr. Joseph Carey, Cathedral of St. Matthew the Apostle, Northwest
Ms. Bernadette Catalan, St. Teresa of Avila, Southeast
Mrs. Roselyne Chang, St. Louis de France, Northwest
Mr. Carl Cole, St. Peter, Southeast
Mrs. Rise Cole, St. Peter, Southeast
Mr. H.Reid Crawford, St. Francis Xavier, Southeast
Mr. Francis Edelin, St. Benedict the Moor, Northeast
Ms. Olga Estrada, St. Thomas, Apostle, Northwest
Ms. Lucette Eugene, Shrine of the Sacred Heart, Northwest
Mr. Thomas Faletti, St. Peter, Southeast
Mrs. Sonia Faletti, St. Peter, Southeast
Ms. Mary Elizabeth Forbes, Church of the Incarnation, Northeast
Mrs. Catherine Forster, Our Lady of Perpetual Help, Southeast
Mrs. Dorothy Gray, Epiphany, Northwest
Mr. Christopher Hackett, St. Ann, Northwest
Ms. Mary (Mimi) Hernandez, St. Patrick, Northwest
Mr. Vernell Hill, Our Lady Queen of Peace, Southeast
Mr. Theodore Hudson, St. Anthony, Northeast
Mrs. Joan Jackson, Our Lady of Perpetual Help, Southeast
Mrs. Chandrai Jackson-Saunders, St. Thomas More, Southeast
Mr. McClellan Johnson, Shrine of the Sacred Heart, Northwest
Mrs. Caridad Jones, Our Lady Queen of Peace, Southeast
Mrs. Austina Jones, Holy Comforter-St. Cyprian, Southeast
Mrs. Valerie Jopeck, St. Joseph, Northeast
Mr. Edward Jopeck, St. Joseph, Northeast
Mr. Robert Joy, St. Augustine, Northwest
Mr. Peter Lalena, St. Patrick, Northwest
Mrs. Penny Lawrence, St. Francis de Sales, Northeast
Mr. Thomas Le Bau, Shrine of the Sacred Heart, Northwest
Ms. Ngoc T. Lee, Cathedral of St. Matthew the Apostle, Northwest
Mr. Juan Lovoz, Shrine of the Sacred Heart, Northwest
Mr. Michael Matthews, St. Augustine, Northwest
Mr. Benjamin McCall, St. Benedict the Moor, Northeast
Ms. Elisabeth Moeller, St. Thomas More, Southeast
Mr. Edward Monroe, Jr., Holy Redeemer, Northwest
Ms. Jeanne Moy, St. Mary, Mother of God, Northwest
Mr. Neal Osten, Cathedral of St. Matthew the Apostle, Northwest
Mrs. Ellen Ozga, Shrine of the Most Blessed Sacrament, Northwest
Mrs. Mary Patterson, St. Ann, Northwest
Mr. Thomas Proctor, St. Thomas More, Southeast
Mrs. Odina Robinson, St. Gabriel, Northwest
Mr. Carl A. Ruppert, Shrine of the Most Blessed Sacrament, Northwest
Mrs. Marie-Caroline Russell, St. Louis de France, Northwest
Mrs. Johnnie W. Skeeter, Immaculate Conception, Northwest
Ms. Martha T. Smith, Holy Redeemer, Northwest
Mr. James Thomas, Church of the Incarnation, Northeast
Mrs. Joyce Thomas, Church of the Incarnation, Northeast
Mr. Augustine Thomas, Our Lady of Perpetual Help, Southeast
Mr. Roy Toodle, Holy Comforter-St. Cyprian, Southeast
Mrs. Nori Uchida, St. Stephen, Martyr, Northwest
Ms. Mavis Walter, Epiphany, Northwest
Col. Andrew Weeks, St. Gabriel, Northwest
Ms. Costello Williams, St. Anthony, Northeast
Mr. Ben Willis, St. Francis de Sales, Northeast
Ms. Yvette Willis, St. Francis Xavier, Southeast
Mr. Anthony Zaia, Church of the Annunciation, Northwest
Mrs. Angelika Zaia, Church of the Annunciation, Northwest
Mr. James Zwolenik, St. Stephen, Martyr, Northwest

Montgomery County

Mr. R. Cromwell Allnutt, St. Mary, Barnesville
Mr. Daniel Barry, Church of the Little Flower, Bethesda
Mr. Michael Beauregard, St. John the Evangelist, Silver Spring
Mrs. Victoria Bell, St. Michael, Silver Spring
Mrs. Virginia Berte, Holy Redeemer, Kensington
Mr. Tom Buck, St. Raphael, Rockville
Mrs. Patricia Buck, St. Raphael, Rockville
Ms. Amelia Carroll, St. Camillus, Silver Spring
Mr. Francisco Chicas, Our Lady of Sorrows, Takoma Park
Mrs. Rosa Maria Chicas, Our Lady of Sorrows, Takoma Park
Mrs. Jill Conley, Our Lady of the Presentation, Poolesville
Mr. Denis Conley, Our Lady of the Presentation, Poolesville
Mr. Bill Connors, Our Lady of the Visitation, Darnestown
Mrs. Roberta Connors, Our Lady of the Visitation, Darnestown
Mrs. Deborah Davis, Holy Cross, Garrett Park
Mr. Terry Davis, St. Francis of Assisi, Derwood
Ms. Carol Dickerson, Mother Seton, Germantown
Mr. John Donoghue, St. Bartholomew, Bethesda
Dr. Jeanne Downey-Vanover, St. Rose of Lima, Gaithersburg
Mrs. Jaclyn Flaherty, St. Patrick, Rockville
Mr. Gerry Foley, Our Lady of the Visitation, Darnestown
Mrs. Betty Foley, Our Lady of the Visitation, Darnestown
Ms. Marian Forte, Resurrection, Burtonsville
Mr. Stephen Frank, Our Lady of Mercy, Potomac
Mr. George Gartnar, St. Martin of Tours, Gaithersburg
Ms. Colleen Gilfrich, Our Lady of the Presentation, Poolesville
Mrs. Ardis Hart, Church of the Little Flower, Bethesda
Mrs. Irene Heavey, St. Michael, Silver Spring
Mrs. Louise Hendon, St. Jane Frances de Chantal, Bethesda
Mr. Shawn Hendon, St. Jane Frances de Chantal, Bethesda
Mrs. Joyce Hernandez, Our Lady of Mercy, Potomac
Mrs. Rose Marie Hornyak, Shrine of St. Jude, Rockville
Mr. Roberto Ibanez, Holy Cross, Garrett Park
Mr. Jan Kalka, Our Lady Queen of Poland and St. Maximilian Kolbe, Silver Spring
Mr. Robert Kammer, Shrine of St. Jude, Rockville
Mr. Edward Kastorf, St. Bernadette, Silver Spring
Mrs. Dorothy Kastorf, St. Bernadette, Silver Spring
Mr. Lionel Kennedy, Holy Redeemer, Kensington
Mr. David King, Resurrection, Burtonsville
Mrs. Marie King, Resurrection, Burtonsville
Mr. Alfred Koch, St. John Neumann, Gaithersburg
Mrs. Mary Lous Koch, St. John Neumann, Gaithersburg
Mr. Anthony Leggieri, St. Paul, Damascus
Mr. David Long, Our Lady of Lourdes, Bethesda
Ms. Joann Marshall, St. Mary, Rockville
Mr. Felipe Mendoza, St. Camillus, Silver Spring
Mrs. Elizabeth Mescher, St. John the Evangelist, Silver Spring
Ms. Eufemia Molina, Our Lady of Lourdes, Bethesda
Ms. Marta Monzon, St. Martin of Tours, Gaithersburg
Mr. James Moyer, St. Rose of Lima, Gaithersburg
Capt. Robert G. Nicol, St. Patrick, Rockville
Mr. George Oram, St. Elizabeth, Rockville
Mrs. Lucia Oram, St. Elizabeth, Rockville
Mr. Budne Reinke, St. Catherine Labouré, Wheaton
Mrs. Diane Reinke, St. Catherine Labouré, Wheaton
Mrs. Edith Rivas, Our Lady of Sorrows, Takoma Park
Mr. Oscar Rivas, Our Lady of Sorrows, Takoma Park
Mrs. Diana Roche, St. Peter, Olney
Mr. William E. Ryan, St. Peter, Olney
Sr. Rosemaron Rynn, Church of the Little Flower, Bethesda
Ms. Lorraine Sadtler, St. Paul, Damascus
Ms. Mary Ann Samorajczyk, St. John Neumann, Gaithersburg
Ms. Nancy Schrider, Resurrection, Burtonsville
Mr. Robert Skelton, Mother Seton, Germantown
Mr. Joseph Spaniol, Church of the Little Flower, Bethesda
Mrs. Margaret Stevens, Our Lady of Grace, Silver Spring
Mr. Alfred Stevens, Our Lady of Grace, Silver Spring
Mr. Jack Treseler, St. Mary, Rockville
Mr. William E. Weithman, St. John the Baptist, Silver Spring
Mrs. Trina White, St. Bartholomew Bethesda
Mrs. Gertrude White, St. Mary, Barnesville
Ms. Lucille Wiedel, St. John the Baptist, Silver Spring
Ms. Marie Yeast, St. Francis of Assisi, Derwood
Ms. Helen Zuzik, Our Lady Queen of Poland and St. Maximilian Kolbe, Silver Spring

Prince George’s County

Mr. Mark Abbey, St. Jerome, Hyattsville
Ms. Macy Adams, St. Margaret of Scotland, Seat Pleasant
Mrs. Lydia Astorga, St. Columba, Oxon Hill
Mr. George Auth, Mount Calvary, Forestville
Mr. Peter Ayres, Holy Family, Hillcrest Heights
Mrs. Angela Ball, St. Jerome, Hyattsville
Mrs. Lori Barroga, St. Edward the Confessor, Bowie
Mrs. Leticia Buan, St. Matthias, Lanham
Dr. James Chesley, Jr., St. Matthias, Lanham
Mrs. Jeanne Corcoran, Holy Spirit, Forestville
Ms. Alma Dorsey, Mount Calvary, Forestville
Mrs. Mary Doyle, Holy Family, Mitchellville
Mrs. Eleanor Edwards, St. Matthias, Lanham
Mr. Isaac Ezeonyebuchi, St. John the Evangelist, Clinton
Mrs. Louisa Ezeonyebuchi, St. John the Evangelist, Clinton
Mrs. Bernadette Frank, Sacred Heart, Bowie
Mr. Christopher Garner, St. Edward the Confessor, Bowie
Mrs. Marita Gentile, Sacred Heart, Bowie
Mr. Reginald Grier, Holy Spirit, Forestville
Mr. William Griffith, St. Mary of the Assumption, Upper Marlboro
Mr. Raul Guerra, St. Mark the Evangelist, Hyattsville
Mrs. Etoile Hawkins, St. Joseph, Largo
Ms. Colleen Hoffman, St. John the Evangelist, Clinton
Ms. Cosette Jablonski, St. Ambrose, Cheverly
Mr. Bill Keimig, St. Mary of Piscataway, Clinton
Ms. Eleanor Kleman, St. Joseph, Largo
Mr. Donald Kutzera, St. Mary of the Mills, Laurel
Mr. Morgan Langston, St. Bernardine, Suitland
Dr. Nora Letourneau, Center for Deaf Ministry, Landover
Mr. Gregory Matthews, St. Margaret, Seat Pleasant
Mrs. Ruth McClellan, St. Nicholas, Laurel
Mr. William McClellan, St. Nicholas, Laurel
Sr. Kathleen McPeak, S.S., St. Pius X, Bowie
Mr. Joseph Messina, Holy Family, Hillcrest Heights
Mrs. Regina Messina, Holy Family, Hillcrest Heights
Mr. John Molineaux, St. Ambrose, Cheverly
Ms. Mary Parker, St. Mary of Piscataway, Clinton
Mr. Nick Pergola, St. Hugh, Greenbelt
Mr. Michael Petruzzelli, St. John Baptist de la Salle, Chillum
Mr. Thomas Proctor, Most Holy Rosary, Rosaryville
Ms. Rachel Queen, Holy Family, Mitchellville
Mrs. Blanche Redd, St. Bernardine, Suitland
Mrs. Carolyn Ritch, St. Columba, Oxon Hill
Mrs. Ligia Rojas, St. Bernardine, Suitland
Ms. Margaret Rundle, St. Hugh, Greenbelt
Mrs. Rose Mary Russ, St. Mary of the Mills, Laurel
Ms. Mary Salute-Windsor, St. Bernard, Riverdale Park
Ms. Dorothy Steffanic, Center for Deaf Ministry, Landover
Mrs. Salome Tandeo, St. Philip the Apostle, Camp Springs
Mr. Avelino Tanedo, St. Philip the Apostle, Camp Springs
Mr. Warren Taylor, St. Joseph, Beltsville
Ms. Mary Margaret Teague, St. Joseph, Beltsville
Mr. George Teck, St. Bernard, Riverdale Park
Ms. Joyce Truman, St. John Baptist de la Salle, Chillum
Ms. Patricia Whiteman, St. Mary Landover Hills
Ms. Harriett Whitlock, St. Mary of the Assumption, Upper Marlboro
Mr. Arden Wilcox, St. Ignatius, Fort Washington
Mrs. Irene Wilcox, St. Ignatius, Fort Washington
Mr. Joe Williams, St. Mary, Landover Hills
Ms. Gladys Windsor, Most Holy Rosary, Rosaryville
Mrs. Katherine Wootten, St. Mark the Evangelist, Hyattsville
Mr. Anthony Young, St. Pius X, Bowie

Calvert County

Mrs. Irma Boucher, St. John Vianney, Prince Frederick
Mrs. Lillian Caplins, Jesus the Divine Word, Huntingtown
Mr. Joseph Tippett, Jesus the Divine Word, Huntingtown
Mrs. Marilyn Tiralla, St. John Vianney, Prince Frederick
Dr. Joseph Tiralla, St. John Vianney, Prince Frederick

Charles County

Mr. Frederick Borrell, St. Mary Star of the Sea, Indian Head
Mr. Chester Bowling, St. Mary, Newport
Ms. Mary Beth Chandler, Sacred Heart, La Plata
Mr. Ralph Dixon, Our Lady Help of Christians, Waldorf
Mrs. Joann Estes, St. Francis de Sales, Benedict
Ms. Margaret Foster-Massey, Sacred Heart, La Plata
Mr. John Hayden, Sacred Heart, La Plata
Mr. Robert Martin, St. Peter, Waldorf
Mr. James F. Matthews, Holy Ghost, Issue
Ms. Ann Montgomery, St. Mary, Bryantown
Mrs. Marie Morrell, Our Lady Help of Christians, Waldorf
Mrs. Evalyn Phelps, St. Joseph, Pomfret
Mrs. Linda Pittman, St. Joseph, Pomfret
Ms. Edna Proctor, St. Peter, Waldorf
Mr. Edward R. Saunders, Holy Ghost, Issue
Mrs. Lucy A. Saunders, Holy Ghost, Issue
Mr. Louis Thompson, St. Mary, Bryantown
Ms. Julie Travers, St. Mary Star of the Sea, Indian Head
Ms. Patricia Walters, St. Mary, Newport
Mrs. Margaret Welch, St. Francis de Sales, Benedict

St. Mary’s County

Ms. Agnes Bean, Holy Face, Great Mills
Mrs. Patricia Croson, Immaculate Conception, Mechanicsville
Mr. Leon Cullison, St. Michael, Ridge
Mr. James Dameron, St. Michael, Ridge
Mr. Ronald Delahay, St. Francis Xavier, Leonardtown
Mrs. Lynn Delahay, St. Francis Xavier, Leonardtown
Ms. Sandra Dyson, Holy Face, Great Mills
Mrs. Mary Farr, Our Lady of the Wayside, Chaptico
Mr. James Gibson, Sacred Heart, Bushwood
Mr. John Stephen Lacey, Holy Angel, Avenue
Mrs. Estell Louise Lacey, Holy Angel, Avenue
Mrs. Gladys Long, St. Joseph, Morganza
Mr. James Long, St. Joseph, Morganza
Br. Lloyd Markowski, St. Aloysius, Leonardtown
Mrs. Lucy Matthews, Our Lady of the Wayside, Chaptico
Mrs. Mary Agnes Mattingly, St. Aloysius, Leonardtown
Mr. Bill Miedzinski, Immaculate Heart of Mary, Lexington Park
Mrs. Mildred Nolan, St. Francis Xavier, Leonardtown
Mr. Juan Ortiz, Immaculate Heart of Mary, Lexington Park
Mrs. Damaritza Ortiz, Immaculate Heart of Mary, Lexington Park
Mrs. Betty Ann Spalding, St. Francis Xavier, Leonardtown
Mr. James Spalding, St. Francis Xavier, Leonardtown
Mr. James Spence, Sacred Heart, Bushwood
Ms. Jane Taylor, St. Joseph, Morganza
Mrs. Betty Williams, Immaculate Conception, Mechanicsville

Contact:
Susan Gibbs or Mark Adkinson
Office of Communications
301-853-4515
[email protected]